Vi berättar historier som ingen annan

Har du en berättelse som borde bli berättad? Finns det en röst som borde bli hörd? Har du information som fler borde få ta del av? Tipsa oss på KIT.

Läs mer om KIT och vilka vi är här.

Pressetik, källskydd, anonymitet

Vi är anslutna till det pressetiska systemet via Pressombudsmannen samt följer Journalistförbundets yrkesregler. Läs mer här: Etiska riktlinjer och redaktionell policy för KITs journalistik.

Källskyddet är något KITs journalister tar på största allvar. Du kan alltid vara trygg med att vi hanterar dina tips med största försiktighet och att du alltid kan vara 100 procent anonym om du så önskar. Däremot vill KIT veta vem du är, för att kunna göra en korrekt bedömning av uppgifterna, även om vi låter dig vara anonym inför våra läsare.

Vi använder Google Apps för mejl. Om den graden av säkerhet inte känns tillräcklig, överväg andra kontaktvägar, till exempel Signal.

Ämnesreportrar

Du kan alltid skicka dina tips till tips@kit.se, men du kan även nå enskilda reportrar direkt. I listan nedan kan du se vilka de är och de ämnen som de bevakar.

Skicka ditt tips till tips@kit.se

Vi läser regelbundet inkomna tips och eventuella svar skickas den till den adress som mejlet skickats från.
Vill du bli kontaktad på annat sätt, bifoga hur och var i ditt mejl.

Redaktionen

Robert Brännström

Chefredaktör
076-007 83 00 (Signal, sms)
rb@kit.se

Erica Lascelles

Nyhetschef
076-555 18 86
erica.lascelles@kit.se

Jenny Agö

Redaktör samhälle och sport
070-726 14 48
jenny.ago@kit.se

Thomas Arnroth

Samhälle och spel
thomas.arnroth@kit.se

Viola Gad

Miljö och innovation
070-947 95 14
viola.gad@kit.se

Erik Olsson

Ekonomi
070-773 04 93 (Signal, sms)
erik.olsson@kit.se

Hanna Westerlund

Vetenskap
hanna.westerlund@kit.se

Jacob Nyström

Sport
070-294 61 67
jacob.nystrom@kit.se

Anne Kolehmainen

Barn och föräldraskap
070-755 86 62
anne.kolehmainen@kit.se

Jonatan Loxdal

Samhälle och livsstil
070-090 45 70
jonatan.loxdal@kit.se

Andreas Ivarsson

Matredaktör
andreas.ivarsson@kit.se